Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství je možné dle zaměření rozdělit na tři základní výzkumné skupiny:
Fyzikální metalurgie
- Skupina fyzikální metalurgie studuje vztahy mezi výrobou, strukturou a výslednými vlastnostmi kovových materiálů. Hledá postupy, jak dosáhnout vysokých mechanických vlastností kovů (pevnosti, tvrdosti). Vyvíjí nové materiály – např. nové povrchové vrstvy na lehkých slitinách pro automobilový a letecký průmysl, lehké intermetalické sloučeniny pro vysokoteplotní aplikace, slitiny s tvarovou pamětí pro medicínské implantáty, např. stenty. Ve skupině fyzikální metalurgie jsou rovněž vyvíjeny nové kovové materiály pro výrobu biodegradovatelných implantátů, materiály pro uskladnění vodíku a lehké nanokrystalické materiály dosahujících vysokých pevností.
- Více informací o výzkumné skupině lze nalézt zde nebo u vedoucího skupiny prof. Dalibora Vojtěcha.
Chemická metalurgie
- Úkolem Chemické metalurgie je výroba kovů ze surovin. Těmi mohou být rudy a minerály anebo různé odpadní materiály, a to jak ve formě pevné, tak kapalné.
- Více informací o výzkumné skupině lze nalézt zde nebo u vedoucího skupiny Ing. Hong Ng. Vu, Ph.D..
Korozní inženýrství
- Korozní inženýrství je obor, jehož úkolem je zvýšit udržitelnost kovů před poškozováním korozí. Ztráty způsobené korozí lze vyjádřit až pěti procenty HDP. Koroze ohrožuje bezpečnost a zdraví lidí a životní prostředí. Korozní inženýrství se zabývá velmi aktuálními tématy. Mezi významné aktivity skupiny patří životnost kontejnerů pro hlubinné ukládání vyhořelého jaderného paliva, korozní aspekty vodíkové energetiky, životnost materiálů v klasické energetice, vývoj povlaků pro protikorozní ochranu a korozní monitoring.
- Více informací o výzkumné skupině lze nalézt zde nebo u vedoucího skupiny doc. Milana Kouřila.
Zároveň na Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství působí další, specificky zaměřené výzkumné skupiny, které propojují více směrů výzkumu kovových materiálů:
Biomateriály pro medicínské aplikace
- Skupina Biomateriály pro medicínské aplikace se zaměřuje na vývoj biodegradovatelných kovů, inovativních slitin a úpravy povrchů pro lepší osseointegraci a antibakteriální vlastnosti. Využíváme 3D tisk a pokročilé technologie k optimalizaci materiálů pro medicínské implantáty a další aplikace.
- Více informací o výzkumné skupině lze nalézt zde nebo u vedoucích této skupiny doc. Jaroslava Fojta (za korozní inženýrství) a doc. Jiřího Kubáska (za fyzikální metalurgii).
Konzerovování-restaurování uměleckořemeslných děl z kovů
- Koroze kovů zahrnuje také podobor Konzerovování-restaurování uměleckořemeslných děl z kovů, který se především zabývá restaurováním a konzervací kovových památek a archeologických nálezů.
- Více informací o výzkumné skupině lze nalézt zde nebo u vedoucího skupiny Ing. Šárky Msallamové, Ph.D.