Počkejte prosím chvíli...
Nepřihlášený uživatel
Nacházíte se: VŠCHT PrahaFCHTÚstav KMKI  → O ústavu → Historie ústavu

Historie ústavu

Historie ústavu

Nynější Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství vznikl jako Ústav chemické metallurgie a metallografie na Českém vysokém učení technickém v Praze roku 1923 z Kabinetu chemické metallurgie jako součásti Ústavu teoretické a fyzikální chemie a metalurgie, vedeného prof. Františkem Waldem, na České vysoké škole technické.

Výuka metalurgie v českých zemích má dlouhodobou tradici. Její počátek na Královském českém stavovském učilišti se datuje od roku 1806. Samostatný předmět Hutnictví železa byl ve studijním programu od roku 1871 a přednášel jej doc. Jan Dušánek. Pro rozvoj a zkvalitnění výuky metalurgie má značný význam působení prof. Františka Walda, který je v roce 1908 jmenován profesorem teoretické a fyzikální chemie a chemické metalurgie a zejména příchod prof. Otakara Quadrata v roce 1923, který od prof. Walda převzal Kabinet chemické metalurgie přeměněný na Ústav chemické metalurgie a metalografie. Ústav vedl až do roku 1956. Koncem 50. let a začátkem 60. let je výuka metalurgie a metalografie doplněna novými předměty: Korozním inženýrstvím a Naukou o kovových materiálech. V roce 1958 je vedoucím katedry jmenován prof. Josef Koritta. Pod jeho vedením do roku 1972 byl vytvořen moderní studijní program zaměřený na technologii kovů. Výuka byla orientována více na oblast fyzikální metalurgie a korozního inženýrství a byla potlačena původní orientace na hutní analytickou chemii. V létech 1973-1979 vedl katedru doc. Dr. Ing. Ferdinand Franz, DrSc., v období 1979-1991 prof. Ing. Ladislav Kubíček, DrSc., v období 1991-2009 prof. Ing. Pavel Novák, CSc. a od roku 2009 je vedoucím ústavu prof. Dr. Ing. Dalibor Vojtěch.

Posun ve struktuře studia nastává v devadesátých letech, kdy je ve výuce zdůrazněna výroba kovů z druhotných surovin a postupy vedoucí k likvidaci kovonosných odpadů. Dochází rovněž k rozšíření výuky v oblasti restaurování kovových uměleckých památek a historických způsobů výroby kovů. Do nabídky volitelných předmětů jsou zařazeny i předměty věnované základním informacím o nekovových materiálech a materiálech pro lékařské implantáty. Posílena je rovněž laboratorní výuka a samostatná výzkumná aktivita studentů zavedením semestrálních prací. 

Aktualizováno: 10.8.2015 15:39, Autor: Filip Průša

VŠCHT Praha
Technická 5
166 28 Praha 6 – Dejvice
IČO: 60461373
DIČ: CZ60461373

Datová schránka: sp4j9ch

Copyright VŠCHT Praha 2014
Za informace odpovídá Oddělení komunikace, technický správce Výpočetní centrum
zobrazit plnou verzi